O nás

Přednášky / Články / výstavy

2019

V pořadu Ferdinandovy zahrady můžete nahlédnout do mého studia.

Přednášela jsem na veletrhu For Interior o severském stylu, hygge, nebo také o útulném minimalismu.

 

2018

Nejen o mé autorské kolekci si můžete přečíst v rozhovoru pro ŽenyDívky.cz zde

 

2017

Na Prague Design Weeku jsem představovala svou kolekci látek a poskytla rozhovor pro Rádio Wave.

 

2014

V pořadu Sama doma jsme vedly velmi příjemný rozhovor o interiérech, o mé autorské kolekci nebo o tom, jak vytvořit v pokoji příjemnou atmosféru.
Najdete jej od 46. minuty zde.

 

O nás

Vítejte v mém světě útulných interiérů. Pracuji v designu, barvách, prostoru a proporcích již více než 25 let (z toho 11 let v Nové Anglii, USA) a dělám tuto práci více než ráda. Mám rodinu, 2 děti a s tím spojený každodenní závod s časem... povinnosti, úkoly, sporty, kroužky...

Krásné, útulné a funkční interiéry jsou jedna z nejdůležitějších součástí života, a s tím k nim přistupuji. Žít profesionálně na plno, ale mít čas na rodinu, sebe, přátele, aktivně si odpočinout a načerpat energii, to vše je s prostorem, kde trávíme pracovní i soukromý čas úzce spojeno.

Mou práci nesmírně ovlivňuje to, o co se zajímám, o čem přemýšlím, jaké vidím souvislosti. Ve volném čase ráda s rodinou nezávisle cestuji, čtu, vařím, fotografuji, líbí se mi v lese a přírodě a občas vyjdu na nějaký kopec.


english

"All my energy, knowledge and love is invested in discovering how design can best respond to the way we live today. As well as how to be consciously present in a given moment, no matter how small and to live a meaningful life with real connections."

Hana Kroa is both my name and the name of my small creative textile company in Prague, Czech Republic. My studio offers fabric solutions for modern cozy living and combines design and workmanship in one place. All my clients are very involved in creating their homes and I listen to their needs.

I offer a unique approach to interiors influenced by 11 years of living half an hour north of Boston, right on the Atlantic coast. I worked there in a small soft furnishings company owned by an English woman who was fluent in French and loved the English and Provence style. She catered to end customers and high-end interior designers and her work ranged from small New England homes to stunning houses on the coast. I started at the construction of the curtains and soon ended up to be in charge of all installations. It did not take long and I was in love - to see many houses before and after the renovation, to observe the process of creating a compact interior and see what all the details, including curtains, did to the feeling of a room. All this experience I find now priceless and those years definitely formed my approach to interiors in the meaning of cozy, comfortable, elegant, happy and representative...

Now living back in the native Czech Republic I have my own studio in soft furnishings including the design. My experience from both continents continuously influences my ever-evolving work. I work in both, the traditional and the modern style, always with a touch of elegance and quiet/nature inspired look. I offer timeless interior fabrics that I have personally selected from many suppliers locally and mostly from England, Spain and France. I like to work directly with the producers, sometimes small family owned companies that love their work and take a pride in it. You can choose from a big range of solids and many prints on cotton and linen. Price range is 490-2000 Czech crown/m. We can custom make all you need for your home.

Best is to come to the studio and explore your options. Next to offering bespoke interior textiles from abroad I design my own prints on natural fabrics and all the products made from it. This collection is small and makes a nice local touch to everyday life. I hope you enjoy whatever you have chosen from my work for many years.

Feel free to contact me if you have any further questions or if you wish to come to the studio.